امیر سرتیپ خلبان محمدیوسف احمدبیگی، از تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس، به برادر شهیدش امیر سرتیپ یعقوب احمدبیگی و دیگر یاران شهیدش پیوست.

امیر سرتیپ احمدبیگی، از آزادگان دوران دفاع مقدس بود که در جریان یکی از عملیات‌های برون‌مرزی به اسارت عراقی‌ها درآمد و  پس از تحمل بیش از ۹ سال و ۹ ماه اسارت، به میهن بازگشت. 

 او متولد بیستم فروردین‌ ۱۳۲۷ در روستای قلعه جعفربیگ (جعفریه فعلی) در شهرستان تویسرکان بود. 

محمدیوسف احمدبیگی، خلبان بمب‌افکن f۴  یا فانتوم بود. او از شب ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ تا سه ماه، پی در پی در عملیات بمباران تجمع نیروها، توپخانه، ادوات زرهی و ماشین‌آلات در جبهه‌ها (پشتیبانی نزدیک هوایی) و بمباران اهداف مختلفی از جمله انهدام تلمبه‌خانه «کی ۲ » در عمق خاک دشمن حضور فعال داشت.

مدت سه ماه هر نوع عملیاتی که به او محول می‌شد، انجام می‌داد تا بالاخره ۲۹ آذرماه ۱۳۵۹ هنگام حمله به بالگردهای پارک‌شده در زمین فوتبال ورزشگاه شهر بدره عراق، مورد اصابت ضدهوایی دشمن قرار گرفت و همراه با کابین عقب خود، ایوب حسین‌نژادی به اسارت دشمن درآمد. 

خلبان احمدبیگی، عقاب تیزپرواز نیروی هوایی کشورمان، روز جمعه ۱۴ شهریور ۹۹ پس از تحمل سال‌ها درد و رنج به‌جامانده از دوران اسارت، در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران به همرزمان شهیدش پیوست.

 

خبرآنلاین : ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۹:۱۲