رییس کانون بازنشستگان آجا:

حقوق بازنشستگان باید ۹۰ درصد شاغلین همان حرفه باشد.

عکس اصلی خبر

شهناز خوش – ندای هرمزگان 

امیر با تشکر از این که ما را پذیرفتید لطفاً در باره انتخاب تان توضیحاتی را بیان کنید؟

من هم از شما ممنونم که از راه دور به کانون بازنشستگان آجا آمدید تا تغییر و تحولات انجام شده را به اطلاع کهن سربازان آجا برسانید. بنده یک سال است با رأی اعضا؛ پیشنهاد هیأت مدیره و تصویب امیر سرلشگر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران به ریاست کانون بازنشستگان آجا کشور منصوب شده ام.

درباره تغییر و تحولاتی که در این یک ساله انجام داده اید بگویید؟

در این مدت کوتاه کانون در تمامی زمینه ها از نظر کیفی و کمی دستخوش تغییرات قابل ملاحظه ای گردیده است گرچه بیشترین تلاش ها در یک سال گذشته معطوف به بازسازی؛ ساختار بخشی و برنامه ریزی شد ضمن این که تلاش های مضاعفی صورت گرفت تا عقب ماندگی ها و ضعف ها سریعاً به پیشرفت و نقاط قدرت تبدیل شود ضمناً اتصال دوباره کانون به بدنه ارتش «نقاط ضعف بزرگی برای ارتش محسوب می شد» و احیای منزلت و جایگاه کانون در سطح نهادها و سازمان های کشوری و لشگری در کنار خلاقیت ها و نوآوری ها و انجام امور روزمره و اجرای برنامه های مصوب هیأت مدیره کانون عمده ترین جهت گیری های مدیریت جدید در سال گذشته می باشد.

درباره دیدار امیر فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران توضیحاتی را بیان کنید ؟

امیر فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران بدون قرار قبلی برای اولین بار در طول تأسیس این نهاد از کانون بازنشستگان آجا بازدید به عمل آوردند ؛ حضور با برکت فرماندهی کل ارتش به همراه امیر معاون اجرایی آجا در کانون بازنشستگان افقی روشن را پیش روی بازنشستگان ترسیم کرد.

لطفاً در باره حمایت های مالی فرماندهی ارتش توضیح دهید؟

حمایت های بی دریغ فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران امیر سرلشگر سید عبدالرحیم موسوی ؛ موتور محرکه تمامی فعالیت ها بوده است لیکن به واسطه برخی نواقص و تعهدات مالی به جا مانده از گذشته موجب شد تا اقدامات با دشواری و با صرف انرژی بیش از حد اجرا شود.

در خصوص اهم اقدامات یک ساله کانون نیز توضیح دهید؟

بهره مندی کانون و اعضا کانون از حمایت و پشتیبانی های ارتش جمهوری اسلامی ایران شامل ابلاغ بخشنامه ها و دستورالعمل ها ی مبتنی بر حمایت و پشتیبانی از کانون بازنشستگان در سراسر کشور از جانب ستاد اجا به کلیه یگان ها از ابتدای انتصاب ریاست کانون و استمرار ان ها تاکنون با تاکیدات شخص امیر فرماندهی کل اجا، حضور امیر فرماندهی کل آجا و امیر رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده آجا در دفتر دکتر لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی جهت پیگیری حقوق و مزایای بازنشستگان، موافقت ستاد آجا با حضور ریاست کانون در شورای معاونین ستاد آجا و نیروها، موافقت ستاد آجا با حضور رییس کانون در جمع کارکنانی که در شرف بازنشستگی بوده به منظور توجیه و آمادگی آن ها جهت ورود به دوران بازنشستگی، واگذاری ۵۰ هکتار زمین در سه راه شهریار به کانون جهت ایجاد شهرک سلامت سالمندان، تأمین اعتبار پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی تسهیلات مسکن و پرداخت به ۲۰۰۰ نفر از بازنشستگان آجا در سال ۹۷ و حدود ۱۸۰۰ نفر در سال ۹۸ تا کنون، تأمین مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار تفکیک شده جهت پرداخت وام ؛ ودیعه مسکن و تسهیلات ازدواج اعضاء کانون برای اولین بار ، تأمین اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان جهت پرداخت کلیه مطالبات بازنشستگان تا پایان سال ۹۷ ؛ با این اقدام ارزشمند امیر فرماندهی کل آجا ؛ در حال حاضر هیچ بازنشسته ای که تا پایان سال ۹۷ بازنشسته شده باشد مطالبه معوقه ندارد و همچنین اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان جهت تسهیلات خرید مسکن در سال ۹۸٫

اشاره ای به ایجاد شهرک سلامت سالمندان داشتید در این باره بیشتر توضیح دهید؟

عده ای از بازنشستگان ما از نظر مالی مشکلی ندارند یا فرزندان عده دیگری از آنان به واسطه گرفتاری شغلی و … نمی توانند از پدران و مادران خود نگهداری کنند از این رو تصمیم گرفتیم کاری برای آنان انجام دهیم که در این رابطه ۵۰ هکتار زمین در سه راه شهریار به کانون واگذار شد تا شهرک سلامت سالمندان را تأسیس و از این عده نگهداری شود که دغدغه ای نداشته باشند.

در جهت ارتقا منزلت بازنشستگان چه اقداماتی انجام داده اید؟

اکثر بازنشستگان وقتی به بیمارستان ها مراجعه می کنند به علت کهولت یا بیماری حاد خود نمی توانند کار های مربوط به بیماری شان را انجام دهند؛ لذا برنامه ای را تدوین کردیم و در بیمارستان های شاخص مانند : گلستان نداجا ؛ بعثت نهاجا ؛ امام رضا ۵۰۱ آجا و بیمارستان شمس الشموس مشهد مقدس به منظور مساعدت به آنان که نیازمند کمک می باشند ؛ دفاتر مددکاری ایجاد کردیم که کارهای آنان را از صفر تا صد انجام بدهند حتی کمک مادی هم بشوند. در بخش درمان تبعیض بین شاغل و بازنشسته یکسان شد ؛ یک بازنشسته می تواند به همه بیمارستان ها برود و ۱۰ درصد فرانشیز بدهد ضمن این که بیمه عمر هم از ۷۵ درصد به ۸۰ درصد افزایش یافت همچنین بیمه تکمیلی نوع ۲٫

سر انجام قانون خدمات کشوری به کجا ختم شد؟

قانون خدمات کشوری هم دائمی نشد و هم ناقص اجرا شد ؛ با تلاشی که انجام گردید در این باره فرماندهی ارتش دیداری با رئیس مجلس داشتند و بنده در کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی حضور به هم رساندم ؛ دیدار با ۱۷۹ نماینده در شهرستان ها که ۳۶ نماینده را شخصاً ملاقات کردم و مشکلات ؛ تلاش ها ؛ ارزش ها ؛ توانمندی ها و از همه مهمتر اثراتی که در آینده جوانان دارند ؛ مکاتبه با ریاست جمهور ؛ شورای نگهبان ؛ ریاست مجلس را به اطلاع مسئولین رساندم که در نهایت بودجه سال ۹۸ ؛ ۲۰۰۰ میلیارد پیشنهاد مجلس بود ۶۰۰۰ تأییدیه گرفت ؛ ۵۰۰۰ میلیارد امسال در صحن علنی مجلس پرداخت می شود.

 مرحله اول همسان سازی در سال ۹۶ اعتباری بالغ بر ۳۴۰۰ میلیارد ریال؛ افزایش حقوق ۱۴ تا ۲۷ درصد در سطوح مختلف ؛ در سال ۹۷ طبق اعلام دفتر ریاست جمهوری باز هم ۳۴۰۰ میلیارد و افزایش حقوق برابر ۱۱ الی ۱۸ درصد ؛ امسال «۹۸» ۵۰۰۰ میلیارد و حقوق بازنشسته ۲۴ تا ۴۰ درصد افزایش داشت. این مبالغ برای ما کافی نیست ؛ مشکلات ما حل نخواهد شد.

قانون خدمات کشوری با تأیید ۲۰۴ نماینده مجلس دائمی شد اما اصلاحیه آن انجام نشد ؛ من با دکتر پزشکیان دیدار کردم و قول گرفتم انجام شود ؛ از دکتر لاریجانی رئیس مجلس ؛ دکتر عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی نیز قول گرفتیم آنان هم قول مساعد دادند در مهرماه این پیشنهاد به صحن علنی مجلس برود و همسان سازی شود به این منظور که حقوق بازنشستگان ۹۰ درصد شاغلین همان حرفه باشد.

  سخن آخر

در همه جای دنیا به کهن سربازان شان توجه خاص دارند چه بسا که همین افراد در راه درست ؛ آرمانی و انسانی هم نبوده باشند ولی برای آن کشور عزیز هستند. کهن سربازان ما دانش آموخته مکتب اسلامند و در دو بزنگاه تاریخ یکی انقلاب اسلامی و دیگری دفاع مقدس حضوری فعال داشتند و چشم جهانیان را خیره کردند؛ انتظار داریم مسئولین خدمات شایسته این عزیزان را در مسیری که امروز کشور دارد و به صورت روایت فتح زبان به زبان جاری می شود فراموش نکنند.

پیشکسوتان عزیز ما تا دیروز در یک سنگر و با یک فرمانده با هدفی مقدس در مقابل دشمنان ایستادند. امروز هم در کانون سعی ما بر این است که با وحدت رویه و از همه مهمتر همدلی و هماهنگی گام های موثری برداریم؛ این امر نیاز به مساعدت ؛ همدلی و از همه مهمتر اعتماد به خدمتگزاران کانون دارد تا انشاءا… شاهد شکوفاتر شدن لایق ترین و فداکار ترین قشر باشیم. امید است پیشکسوتان به این باور برسند که نقش موثرتری در جامعه داشته و در انتخابات آتی با حضور فعالانه چه به عنوان نماینده و چه به عنوان رأی دهنده؛ انتخابی اصلح داشته باشیم.

 

شماره روزنامه:۳۲۴۵ – تاریخ :۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ساعت ۱۲:۱۴:۲۶